Neon - NFS0613
LCL-NFS0613-AMBER-5000-24V-SS
AMBER
24V
Specification Table
| Bend Direction | Side |
| Bend Min | 60 ° |
| CCT | AMBER |
| Voltage | 24 V |
| Power | 3.05 W/ft |
| Step Length | 0.31 in |
| Roll Length | 16.4 ft |
| Width | 0.24 in |
| Height | 0.51 in |
| IP Rating | 67 |
Product Details
The Side Bending Neon Flex is a horizontally bending LED neon strip with a 6mm luminous surface delivering uniform, spot-free illumination for indoor and outdoor applications.
KEY TECHNICAL HIGHLIGHTS
• Side bending design for horizontal curves and custom shapes
• Luminous surface with uniform, spot-free light output
BEST USED FOR
Indoor and outdoor decorative lighting, architectural outline lighting, signage.
