LED Strip Light - 2835 196 15mm 5m
LCL-F2835-AMBER-98-WF0-5M-24V-K015-AS
Color Temperature: AMBER
20
24V
Specification Table
| CCT | AMBER |
| LED/m | 59.74 LED/ft |
| Voltage | 24 V |
| Power | 6.1 W/ft |
| Roll Length | 16.4 ft |
| Step Length | 2.81 in |
| LED to LED | 0.4 in |
| LED to Cutline | 0.2 in |
| IP Rating | 20 |
| Channel | 1 |
| PCB Width | 0.59 in |
Product Details
The 2835 LED Strip is a compact, high brightness chip solution widely used across a broad range of professional LED strip light applications.
KEY TECHNICAL HIGHLIGHTS
• High brightness with low heat dissipation
• Efficiency ratings from 100LM/W up to 200LM/W
• DC24V with flexible grouping configurations
BEST USED FOR
Accent lighting, cove lighting, architectural installations, retail displays.










