LED Strip Light - 2216 240 8mm 5m-SS
LCL-F2216-AMBER-120-WF0-5M-24V-K008-SS
Color Temperature: AMBER
20
24V
Specification Table
| CCT | AMBER |
| LED/m | 73.15 LED/ft |
| Voltage | 24 V |
| Power | 4.39 W/ft |
| Roll Length | 16.4 ft |
| Step Length | 1.31 in |
| LED to LED | 0.17 in |
| LED to Cutline | 0.08 in |
| IP Rating | 20 |
| Channel | 1 |
| PCB Width | 0.31 in |
Product Details
The 2216 LED Strip is a mini-chip LED strip solution delivering high density, uniform illumination across a wide range of professional lighting applications.
KEY TECHNICAL HIGHLIGHTS
• Mini chip size (L2.2 x W1.6 x H0.55mm) for high density line arrays
• 240 LEDs/m for superior luminous uniformity
• 8mm PCB width for tight spacing applications
BEST USED FOR
Narrow cove lighting, extrusion installations, architectural accents, high uniformity applications.

