RGB LED Strip Light - 5050 RGB60 10mm 5m
LCL-F5050RGB-30-WF4-5M-24V-K010-AS
68
24V
Specification Table
| LED/m | 18.29 LED/ft |
| Voltage | 24 V |
| Power | 3.51 W/ft |
| Roll Length | 16.4 ft |
| Step Length | 3.94 in |
| LED to LED | 0.65 in |
| LED to Cutline | 0.33 in |
| IP Rating | 68 |
| Channel | 3 |
| PCB Width | 0.39 in |
Product Details
The RGB LED Strip is a full color LED strip solution capable of producing millions of color combinations for dynamic and decorative lighting applications.
KEY TECHNICAL HIGHLIGHTS
• 5050 chip for brighter displays
• Full RGB color mixing across red, green, and blue channels
BEST USED FOR
Entertainment lighting, decorative accents, architectural color washing, signage.
















