CCT LED Strip Light - 2835 CTA120 8mm 5m
LCL-F2835CTA-27K-6K-60-WF0-5M-24V-K008-CRI90-AS
Color Temperature: 2600K + 6000K
20
24V
Specification Table
| Kelvin | 2700 + 6000 K |
| LED/m | 36.58 LED/ft |
| Voltage | 24 V |
| Power | 6.1 W/ft |
| Roll Length | 16.4 ft |
| Step Length | 3.94 in |
| LED to LED | 0.66 in |
| CRI | 90 |
| IP Rating | 20 |
| Channel | 2 |
| PCB Width | 0.31 in |
Product Details
The CCT LED Strip is an adjustable white tape light that allows you to fine-tune color temperature from warm to cool for complete control over the mood and functionality of any space.
KEY TECHNICAL HIGHLIGHTS
• Adjustable color temperature from warm to cool white
• Consistent color mixing with smooth dimming performance
• High-quality LEDs engineered for professional-grade output
BEST USED FOR
Retail spaces, offices, hospitality settings, residential and architectural installations.


