CCT LED Strip Light - 2216 CTA288 10mm 5m-SS
LCL-F2216CTA-27K-6K-144-WF4-5M-24V-K010-CRI90-SS
Color Temperature: 2600K + 6000K
68
24V
Specification Table
| Kelvin | 2700 + 6000 K |
| LED/m | 87.78 LED/ft |
| Voltage | 24 V |
| Power | 7.8 W/ft |
| Roll Length | 16.4 ft |
| Step Length | 2.19 in |
| LED to LED | 0.27 in |
| CRI | 90 |
| IP Rating | 68 |
| Channel | 2 |
| PCB Width | 0.39 in |
Product Details
The CCT LED Strip is an adjustable white tape light that allows you to fine-tune color temperature from warm to cool for complete control over the mood and functionality of any space.
KEY TECHNICAL HIGHLIGHTS
• Adjustable color temperature from warm to cool white
• Consistent color mixing with smooth dimming performance
• High-quality LEDs engineered for professional-grade output
BEST USED FOR
Retail spaces, offices, hospitality settings, residential and architectural installations.

